Методи на експозиция…

Методи на експозиция. Кой да изберем?

   Правилната експозиция е от съществено значение за всякакъв вид фотография. Но какво е по-добре – когато хистограмата е равномерно разпределена под формата на камбана, тя се концентрира от дясната страна (експозиция отдясно – ETTR) или отляво (експозиция отляво – ETTL). Може би съвременните сензори правят всичко това безсмислено поради неизменността на ISO? Ако сте снимали от известно време, вероятно сте чували за дясна експозиция и лява експозиция, както и за неизменност на ISO. ETTL феновете са по-рядко срещани, но и те съществуват. В тази статия ще разгледаме три концепции, за да разберем коя техника работи най-добре за вас.

ИЗЛОЖЕНИЕ В ЛЯВО

Хистограма при излагане отляво.

По времето на филмовите камери, когато много професионални фотографи работеха с прозрачни фолиа, стандартна техника за сцени с висок динамичен обхват беше недоекспониране на кадъра, за да се избегнат отрязващи акценти. По-добре беше да направим някои от тоновете черни, отколкото да изложим акцентите.

   Ако погледнете хистограмата на такава снимка, ще видите, че тя е леко изместена вляво, отразявайки разпространението на тъмните тонове. Това е Expose To The Left (ETTL).

Някои фотографи все още застъпват този метод. Например, те казват, че ако експонирате вляво, намалявайки експозицията с една спирка или една и половина, запазвате акцентите. Също така веднага прави снимката ви по-привлекателна, намалявайки времето за последваща обработка. Съвременните сензори и софтуер имат невероятна способност да запазват сенките и намаляването на шума, така че можете да възстановите детайлите в тъмните области на изображението, като същевременно поддържате богати цветове и детайли в ярки области. Забележка: Хистограмата на екрана на камерата се създава от JPG изображението, което се показва за преглед. Възможно е да не показва съдържанието на RAW файла и рядко го прави. По-често RAW има повече подробности за двата края на тоналния диапазон, отколкото е показано в хистограмата JPG. Тази хистограма обаче е полезна за избягване на изрязване на акцентите.

Изложение в дясно

  Все повече фотографи стават фенове на техниката Expose To The Right (ETTR). За да го приложите, трябва да облекчите експозицията с една до една и половина или повече. В този случай трябва да внимавате да не изложите отблясъците. Хистограмата на това изображение се измества надясно, отразявайки повече акценти. В един епизод на подкаста Photo Taco Джеф Хармън разказа как се излага вдясно.

   Предимството на експонирането вдясно е, че можете да заснемете повече детайли в различни тонови диапазони на вашата снимка и да започнете последваща обработка с чист кадър без шум. Идеята зад тази техника е насочена към естеството на днешните сензори, а не към ограниченията на филма.

     Без да навлизате във физическите детайли на светлинните и електрическите импулси на сензора, трябва да знаете, че количеството данни от отделен фотодиод в сензора на камерата се удвоява при всяко положително спиране и намалява наполовина при всяко отрицателно спиране. Това означава, че половината от записаните данни е най-яркият оттенък, а много малка стойност е най-тъмната *.

      Като илюстрация помислете за 14-битов сензор, който може да записва динамичен обхват от 12 спирки. Има 16 384 (2 ^ 14) тонални стойности между напълно черно и напълно бяло. Така при максимален стоп могат да бъдат записани 8 192 тонални стойности, а при минимален – само 4!

 Можем да опростим детайлите и все пак да получим същността, като разделим хистограмата на 4 равни части и я наименуваме отдясно наляво: акценти, светли тонове, тъмни тонове, сенки. Тук 1/2 тонални стойности са разпределени за акценти, 1/4 е за светли средни тонове, 1/8 е за тъмни средни тонове и 1/16 е оставена за сенки.

Тоест, преекспонирането на кадър без бяло изрязване означава, че записвате повече тонална информация, като същевременно получавате по-добро съотношение сигнал / шум, така че ще има по-малко шум на снимката. Разбира се, ще получите леко и избледняло изображение. Във файла обаче има много данни, така че е много лесно да затъмните определени области по време на последващата обработка и да върнете цветовете обратно, без да създавате шум.

По някаква причина шумът е много по-забележим в тъмните области. От това следва, че ако вземем по-светло изображение (което първоначално има по-малко видим шум) и го затъмним, в крайна сметка ще има по-малко шум, отколкото ако вземем тъмно изображение и го осветлим.

  Докато бях на езерото Хърбърт, на снимката по-горе, направих две снимки. Единият беше изложен надясно, за да запази детайлите в дърветата, а другият беше изложен леко наляво, за да запази цветовете и детайлите на небето. Смесих два кадъра във Photoshop. Но снимката с бараката с лодка я изложих вдясно. Това ми позволи след това да затъмня определени зони, без да вдигам шум по дърветата. Крушките, осветяващи сградата, все още щяха да се изрязват, така че не беше необходимо по-тъмно излагане.

И двете снимки са направени при ранна сутрешна светлина и дърветата са били много тъмни, така че осветяването им в Lightroom или Photoshop би подчертало шума. Заснемането на множество експозиции и прилагането на HDR върху изстрел от езерото Хърбърт би намалило рязкостта и контраста на дърветата, отчасти поради ограниченията на HDR и отчасти поради вятъра, който духа през дърветата. И в двата случая излагането надясно помогна много.

  • Забележка:Това работи най-добре, когато снимате RAW с активирани маяци (мигащи икони на екрана, за да предупреждават за изрязване на сенки и светли точки).

И така, кое ще работи най-добре?

  Зависи от ситуацията.

   Ако снимате сватба или спортно събитие, най-вероятно няма да използвате нито първото, нито второто. ETTR и ETTL работят най-добре, когато имате време за внимателно регулиране на експозицията, например при заснемане на пейзаж или архитектура. Когато има действие или такава ценна светлина постоянно се променя, тези техники едва ли ще ви помогнат.

Важен е и естеството на самия изстрел. Предекспонирането на черна мечка на тъмен фон не е особено полезно, така че в такава ситуация е безсмислено да се излагате наляво. Някои кадри са за ETTR, други за ETTL, а някои видове изображения не са подходящи за нито една от тези техники.

Струва си да се помисли как избраният тип експозиция влияе на настройките. Каква скорост на затвора и бленда ви трябват? Например, излагането надясно с бърза скорост на затвора и тесен отвор ще доведе до по-висока стойност на ISO, което може да доведе до шум. Не се привързвайте към техниката, забравяйки за останалите параметри!

Друг проблем е способността на сензора на вашата камера да се справя с тъмни тонове с минимален шум. Сензорите на Sony работят много добре със сенки. Излагането наляво и осветяването на тъмните области работи чудесно тук. Евтините сензори от среден клас са по-податливи на шум, така че силно осветяващите сенки при последващата обработка могат да го подчертаят. Ако вашият фотоапарат няма най-висококачествения сензор, най-добре е да се наведете към страната на експонацията вдясно.

За повечето снимки на дневна светлина излагането на правилния ефект работи добре. Ако например работите през нощта, снимайки Млечния път, опитайте да изложите вляво.

И тук се появява неизменността на ISO

Малко съвременни камери имат ISO инвариантен сензор. Тази концепция означава, че получавате същото качество, независимо дали снимате при ниско ISO, недоекспонирате изображението и след това го осветявате при последваща обработка, както и перфектна експозиция при по-високо ISO. Например, снимка на залез при 1/5 s, f / 11, ISO 100, осветена с три спирки в Lightroom, има същото качество като същата рамка при 1/5 s, f / 11, ISO 400.

В някои камери можете да направите това до 5 спирки! Кадър при ISO 100, осветен с 5 спирки, ще има същото качество като снимката при ISO 1600. Това дава възможност за правилните комбинации от настройки на диафрагмата и скоростта на затвора, а също така е важно, ако за снимане се изискват много високи ISO стойности.

Обяснението е доста объркващо и включва неща като естествен ISO и подобряване на шума при четене надолу. Няма да ви претоварвам с подробности и жаргон. Достатъчно е да се каже, че за ISO-инвариантните камери няма смисъл да се снима на нещо над родния ISO диапазон. Моят Nikon D750 има ISO 100 – 12800, но може да бъде увеличен до 51200. За всякакви стойности над 12800, камерата „симулира“ високо ISO, усилвайки сигнала и увеличавайки количеството шум с него.

Ако имате нужда от ISO над 12800 при снимане, предпочитам да снимам при 12800 или по-малко и след това да осветя снимката при последваща обработка.

Джим Хармър пише за ISO инвариантността  и изброява камери с ISO инвариантни сензори.

Едно от предимствата на този подход е, че много високите ISO стойности създават много шум по цялата повърхност на изображението. Заснемането при ниско ISO и осветяването само на областите, които искате, помага да се избегне шумът в сенките, където би бил най-забележим.

Какво да правя?

Първото нещо, което трябва да направите, е да знаете възможностите на вашия фотоапарат. ISO инвариант ли е? Какъв е нейният роден ISO диапазон? Колко добре сензорът се справя с тъмните области? Има уебсайтове, които са направили всякакви тестове, които могат да ви помогнат да разберете по-добре вашата камера и нейния сензор. Нищо обаче не може да бъде по-добро от вашия собствен опит и обработка на снимки. Когато работите в Lightroom или друг софтуер за последваща обработка, обърнете специално внимание на шума в тъмните области и не забравяйте за хистограмата.

Аз лично правя това. Ако през деня е възможно да зададете желаната скорост на затвора и блендата, излагам надясно и преекспонирам картината малко по една спирка. След това има малка, но забележима разлика в сравнение с нормалната експозиция. За нощни снимки излагам вляво с около една спирка. Ако ситуацията изисква екстремни ISO стойности, разчитам на неизменността на ISO на моя фотоапарат и снимам съответно.

Какво правиш?

* Разбирам, че това не може да се нарече точно научно обяснение и знаещите хора могат да спорят с мен, но се опитах да представя информацията, така че да бъде разбираема за фотографите. Таблицата е вариация на тази, създадена от Мартин Бейли в martinbaileyphotography.com.

Автор: Франк Галахър

Back to Top
Close Zoom
Съдържанието е защитено...
error: Съдържанието е защитено !!