
8 ефекта за всеки фотограф
На пръв поглед фотографията изглежда като лесно начинание. Просто изберете точка на снимане и натиснете бутона на затвора. Всъщност всеки може да прави снимки, но не всеки може да получи добър предсказуем резултат. Фотографията е нещо повече от насочване и снимане. Умението за добра фотография идва при онези, които съчетават постоянство и любов към тази форма на изкуството в преследването си. Фотографите начинаещи и любители трябва да научат много технически термини като бленда, скорост на затвора, фокус и експозиция. Сигурно сте чели достатъчно за това другаде, но какво знаете за някои фото ефекти? В тази статия ще разгледам някои от ефектите и ще дам някои съвети. Те могат значително да подобрят вашите снимки и някои от тях са много интересни за изпълнение.
Боке
Боке се отнася до естетическите свойства на размазването извън дълбочината на полето. По този начин светлината предава осветени зони, които не са на фокус. Разликата в аберацията на лещата и формата на блендата определя различните форми на замъгляване, създавайки поглед, който е приятен за окото. Много фотографи умишлено използват техники с малка дълбочина на полето, за да създадат красиви боке изображения. Терминът произхожда от японското „боке“, което буквално означава мъгла или размазано. Има добри боке, но има и лоши боке, когато размазването е толкова разсейващо или грубо, че отвлича вниманието от обекта. Така че, доброто боке може да подобри снимка, а лошото боке може да я съсипе.

Пример за лошо БОКЕ

Творческо използване на БОКЕ
Можете да създадете други форми на боке, като сърца или звезди, показани на снимката по-долу. Този ефект може да бъде постигнат чрез използване на желаната форма на диафрагмата. Можете да ги направите сами.


Панорамиране
Панорамиране (панорамиране) се отнася до хоризонтално, вертикално или ротационно движение в изображение или видео. Това е стара техника. За да постигнете панорамиране, трябва да имате движещ се обект, върху който трябва да „напътствате“ преди и след натискане на бутона на затвора. Това създава интересен ефект, когато остър обект се откроява на размазан фон. Този метод е подходящ за снимане на движещи се обекти или състезания и спорт.


Правило на третините
Правилото на третините е едно от основните правила за композиция. Векове наред се използва от художници, а днес от фотографи. Съгласно правилото за третините, фотографът разделя снимката на трети, хоризонтални и вертикални, така че се получават девет равни части. Основният обект е разположен не в центъра на кадъра, а върху линиите на третините или техните пресечни точки, като по този начин изглежда динамичен и интересен. Когато правите снимка, трябва психически да разделите визьора или дисплея на три секции. Докато държите мрежата в паметта, дефинирайте основните обекти на рамката на рамката. Някои фотографи го правят сами, други се нуждаят от обучение. Ефективното използване на правилото на третините добавя динамика към всяка снимка. Не забравяйте правилото на третините при последващата обработка. Ако смятате, че композицията на снимка е безинтересна, понякога можете да я поправите с помощта на инструментите за изрязване и изрязване в Photoshop.




Златен час
Златният час или Часът на магията се нарича първият час след изгрев и последният час преди залез. Той създава превъзходно качество на осветлението и добавя интерес и драматизъм към сцената. Това е идеалното време на деня за правене на страхотни снимки – но побързайте, защото осветлението се променя бързо и губи своята привлекателност.


Какво всъщност се случва по време на златния час? По време на изгрев и залез слънцето е толкова близо до хоризонта, че дневната светлина отразява светлината от небето, намалявайки интензивността на ярка слънчева светлина. Осветлението е по-меко, тоновете са по-топли и сенките са по-дълги. По друго време на деня слънчевата светлина може да бъде твърде ярка и сурова. Силната слънчева светлина е нежелана за портрети, тъй като създава сурови, дълбоки сенки.

Златен правоъгълник
Златният правоъгълник (както и Златната среда или Златното съотношение) е друг композиционен принцип и вариант на Правилото на третините, но по-сложен. Златен правоъгълник – метод, основан на съотношението на числата от поредицата на Фибоначи:
1,1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 и др. Съотношението на числата образува златен правоъгълник, който се състои от квадрат и половин квадрат от същия размер.



Това правило също е на много векове. Златният правоъгълник е използван дори при създаването на „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи. Картини, произведения на изкуството и фотографии, които се придържат към принципа на Златния правоъгълник, са хармонични и приятни за окото. Тази пропорция често се среща в природата, включително в човешкото тяло.
Много е трудно да кадрирате Златния правоъгълник директно през LCD или визьора. За щастие сега има много програми, които могат да се използват за изрязване на снимки до пропорциите на Златния правоъгълник при последваща обработка.
Fill flash
Fill flash е техника за фотографиране, при която фотографът използва светкавица, за да „попълни“ тъмните области на изображението. Той работи добре за фонови фонове с фоново осветление. Фонът обикновено е много по-ярък от обекта. За да се създаде осветление за запълване, блендата и скоростта на затвора са избрани, за да експонират нормално фона, като се използва светкавица за осветяване на преден план. Можете да използвате светкавицата, когато обектът е в сянка и фонът е по-ярък от предния план, като същевременно е достатъчно близо до обекта. Не забравяйте, че вградената светкавица е достатъчно мощна само на разстояние от 9 фута. Запълващата светкавица може да осветли много тъмни области, подобрявайки изображението, без да преекспонира други области в картината. Твърде близо до обекта може да преекспонирате тъмните области и ако сте твърде далеч, мощността на светкавицата няма да е достатъчна за осветяване.


Запълващата светкавица е чудесна за осветяване на околоочната област, особено ако е светъл ден и обектът е с шапка.


Дълга експозиция
Дългата експозиция е друга интересна техника във фотографията, която включва тесен отвор и ниска скорост на затвора. Това се прави, за да се създадат интересни пейзажи, където неподвижните обекти са остри, докато движещите се обекти са замъглени. Дългите експозиции могат да бъдат трудни за завършване. Обикновено се използва при условия на слаба осветеност, вечер и през нощта. През деня използването на този метод се усложнява от необходимостта от силно затихване на светлината, преминаваща в лещата. Интересни теми за стрелба са звездите, движещите се коли и светлините. Има и много страхотни снимки с продължителна експозиция, направени през деня с приглушени филтри. Фотографията с дълги експозиции на мъгла и вода е много популярна във фотографията.




Контур
Контурирането е популярен ефект във фотографията. Това е френското име за заснемане с подсветка, когато камерата е насочена директно към източника на светлина. Контурирането включва предимно силуетна фотография. Източникът на светлина се намира непосредствено зад обекта. Контрастът е резултат от високия контраст между осветени и неосветени области на изображението. Той крие детайли, но подчертава контури и силуети. Контрастът е популярен в природата и пейзажната фотография. Ефектът често се използва за добавяне на по-драматично настроение и напрежение към сцената. Контурите могат както да подобрят, така и да влошат качеството на детайлите на снимката. Някои хора препоръчват да се използва сенник за обектив, за да се подобри ефектът на задно осветяване на снимката, като значително се намали бездомната светлина от обектива. Ако твърде много светлина попадне в обектива, това води до преекспониране, което води до загуба на острота по краищата.


Заключение
Не е нужно да следвате тези съвети буквално, за да създадете интересни и страхотни изображения. Всъщност правилата са създадени, за да се нарушават! Изкуството е изучаване на себе си и света около вас. Но за да станете сами майстори, трябва да научите основите, преди да започнете да ги разбивате. Така направиха Пабло Пикасо и Ван Гог. Разбира се, това не са единствените ефекти във фотографията. Има десетки пъти повече от тях и дори можете да създадете разнообразни ефекти със собствените си експерименти. Единственото ограничение във фотографията е творческият полет на въображението на фотографа.
Автор: Рейчъл Арандила