
Теория на цветовете в пейзажната фотография
Дискусиите по много теми, свързани с фотографията, рискуват да преминат към сложна техническа терминология, която ще бъде по-близка до учените, но не и към творческите хора. Теорията на цветовете е чудесен пример за тема, която е по-мистична, отколкото проста и ясна. В тази статия ще го приемем като ръководство за фотографи, които са креативно ориентирани и се интересуват от прилагането на теорията на цветовете за постигане на своите творчески цели.
„Когато започнах да виждам голямата картина на случващото се, това промени цялото ми възприятие за фотографията … Погрешно си помислих, че тревата е зелена.“ – Гален Роуъл
В процеса на заснемане на пейзажни снимки рядко разчитам на техническа номенклатура или се опитвам да се придържам към всички теоретични концепции абсолютно без грешки, така че в тази статия броят на термините, които съм научил през годините на изучаване на изкуството и неговата история, е сведен до минимум. Вместо да излагам научната страна, ще споделя принципите, които намирам за най-ценни в работата си. Всички те разчитат на теорията на цветовете, но се свеждат до ясни съвети за креативно прилагане на теорията на цветовете.
Много от тези идеи могат да ви бъдат полезни по време на процеса на снимане, но ще бъдат особено полезни при последващата обработка. Всеки раздел има отделни съвети за обработка, които можете да приложите веднага.
Смяна на цветовете за създаване на хармония

Палитра от тонове, разположени близо един до друг на цветното колело, е много вероятно да изглежда хармонично. В пейзажната фотография по-богатите цветове изглеждат най-добре, когато заемат малка част от кадъра.

Повечето пейзажни фотографи използват това чувство за хармония в своя полза, създавайки го чрез цветове, които имат силна връзка помежду си. Ако искате да създадете усещане за дисонанс, несвързаните цветове ще ви помогнат с това. Ситуации като тази обаче са рядкост и ще бъде полезно да знаете кои цветове така или иначе работят най-добре. Много по-лесно е да ги направите хармонични, когато в кадъра има по-малко забележими разлики в нюанса и разликата в нивото на насищане е относително малка или изобщо липсва.
Регулирането на наситеността на цветовете е доста лесно, но отнема малко работа, за да се приведат нюансите в една палитра. Може да сте чели много за цветовата хармония, но всъщност има два основни типа хармонични цветови схеми:
- Подобни цветове . Те включват тези, базирани на един оттенък и комбинация от оттенъци, разположени един до друг на цветното колело, като синьо и лилаво. Всеки два или три от тези нюанси ще изглеждат много хармонично.
- Противоположни цветове, които се акцентират взаимно. Тези цветове се основават на нюанси на противоположните ръбове на цветното колело и изглеждат най-добре, когато са поставени по права линия от един нюанс до следващия. В някои случаи се вземат два съседни цвята и трети срещу тях, като по този начин се образува Y-образна цветова схема.
От теоретична гледна точка е възможно да се създаде хармония дори с цветове, разпръснати около цветното колело, но такива комбинации са много по-трудни за балансиране, тъй като очите ще бъдат разсеяни.
Като цяло, ако основните нюанси на снимката са в една от горните схеми, тя ще изглежда доста хармонично, но степента, в която цветовете са балансирани, зависи и от покритието и тяхната позиция в рамката. Отново, с по-малко различни нюанси и по-ниско ниво на наситеност, шансовете за получаване на приятна за окото палитра се увеличават.
Съвети за обработка
Определете преобладаващите цветове в рамката и мислено маркирайте цветното колело или използвайте автоматизиран инструмент (повече за това в последния раздел на статията). Определете коя от горните схеми е най-близка до вашата ситуация и след това вижте колко можете да премествате цветовете, за да съответстват перфектно на тази схема. Ако изместването на цвета губи реализма, който се опитвате да постигнете, помислете дали да не използвате по-слаб цвят: премахнете нюансите, намалете наситеността или и двете (вижте по-долу съвети за опростяване на цветовата палитра и естествеността).
Опростете палитрата си, за да премахнете разсейването

Въпреки че тази нощна снимка първоначално имаше доста студена цветова палитра, някои области все още имаха достатъчно топлина и наситеност, за да изскочат от композицията, пречейки на по-слабите нюанси. Опростената палитра помогна да се подчертае композицията, нежните вълни и текстурата на фона.

Когато в кадъра има много различни нюанси, има голяма вероятност те да се прекъснат, в резултат на което картината ще изглежда скучна. Ефектна картина е тази, в която определена характеристика или качество се различава ясно и кара зрителя да погледне отблизо. Това може да бъде някакъв елемент, област или привлекателен модел. Във всеки случай той трябва да притежава зрителна сила, която подчертава присъствието му. Моделите са по-видими, когато формата им не се конкурира с цветовете, същото важи и за отделни елементи или области. По този начин, чрез опростяване на цветовата палитра, ще отслабите по-малко важните области и по този начин ще позволите на най-интересните елементи да се проявят.
Съвети за обработка
Опитайте се да намерите цветове на снимката, които не се повтарят. Ако някъде има необичаен цвят, попитайте се дали е неразделна част от снимката. Този цвят ще изисква внимание и ще отвлече вниманието на зрителя от по-важните части на снимката. Затова често е най-добре да се отървете от него, независимо колко добре изглежда самостоятелно. Опциите за „изтриване“ включват:
- Намаляване наситеността на цветовете.
- Преместването му в по-студена сянка.
- Потъмняване на района.
- Променете цвета, така че да съвпада с останалите.
- Изрязване или клониране на елементи.
Селективна корекция на цветовете за естествен вид

Трябваше да работя отделно с няколко области на снимката, за да се изравнят цветовете, които бяха загубени поради тоналните корекции. Самото небе има пет малки области, чиято наситеност и нюанси са станали твърде неестествени поради цялостната корекция. Всеки сайт изискваше специален подход, така че всичко отново да изглежда хармонично.

Когато се опитвате да постигнете гореспоменатите цели, е много вероятно да се окажете с цветове, които изглеждат неестествено или не отговарят на вашите лични разбирания за стил. Понякога, опитвайки се да настроите един цвят, може да загубите други. Това е честа последица от глобалните корекции. Палитра с много неестествени цветове може да се хареса на някои зрители, но един неестествен цвят, който се откроява сред тълпата, може напълно да убие цялата привлекателност на снимка. Ако по време на процеса на корекция имате такава ситуация, ще ви е необходим специален селективен подход.
Съвети за обработка
Има много опции за селективна корекция на цветовете в Adobe Lightroom, Photoshop или подобни приложения. Целевите маски в Photoshop осигуряват много гъвкав контрол, особено тези, базирани на стойността на цвета или блясъка на снимка, например маска на блясък. Независимо дали използвате маски или не, следните опции могат да бъдат много полезни при редактиране на определени цветове:
- HSL панел (Adobe Camera Raw / Lightroom).
- Коригиращ слой Селективен цвят (Selective Color) във Photoshop.
- Коригиращ слой Hue / Saturation (Hue / Saturation) с избран цвят, а не обща настройка (Photoshop).
- Коригиращ слой Криви (Криви) с отделен цветен канал (Lightroom и Photoshop).
Потискане на цветовата гама за по-изтънченост

Използвах възможно най-малко цветове на тази снимка, защото в противен случай възхитителните текстури на облаците и планините щяха да се удавят.

Наситените цветове могат да затрупат кадъра много бързо. Следователно, като ограничите използването на тонове, текстури и фини детайли, можете да подобрите цялостното възприятие на снимката. Гледайте наситеността на цветовете и оставете да се появят по-фините черти на кадъра.
Съвети за обработка
Измерете най-ярките цветове на снимка, като използвате всяка програма, която има пипетка и скала за насищане. Ако наситеността на избрания цвят е извън разумни граници, струва си да помислите да се отървете от него, особено ако заема значителна част от рамката. Опитайте да намалите наситеността, след това направете кратка почивка, за да оцените новата версия с нова перспектива. Тъй като очите ни бързо свикват с всичко, ефектът от високото насищане с времето ще изглежда нормален, което затруднява преценката на цветовете.
Когато цветът е всичко

Заради цветната светлина на езерцето тръстиката изглежда като огнени езици, а самите цветове предизвикват асоциации с картини в стила на експресионизма. Цветът играе основна роля тук, така че можете да оставите сенките да дръпнат одеялото върху себе си.

Има моменти, когато цветът е по-важен от формата. Ако цялата същност на картината се загуби без цвят, тя принадлежи към тази категория. Много е важно да се прави разлика между ситуацията, когато цветът се използва като еталон и когато той изразява определена идея. Ярък цвят, добавен на място, изглежда плитък и не на място в обекта. От друга страна, силните цветове, обединени от определена идея, могат да предизвикат значителен интерес и възхищение, дори ако са откъснати от идеята за натурализма. Абстрактната природна фотография е особено гъвкава в това отношение, тъй като понякога работата с цвят може да създаде очарователен ефект, предизвиквайки асоциации с напълно различни неща.
Съвети за обработка
Опитайте да конвертирате снимката си в черно-бяло, като използвате филтъра, който работи най-добре, за да подчертаете формата му. Ако преобразуваната версия е загубила цялата си привлекателност, запитайте се дали ефектът е създаден от цвят. Колко живи трябва да са цветовете, за да предадат идея? Изглежда ли снимката добре дори в черно и бяло? Ако е така, върнете цветовете достатъчно, за да насочите композицията и да добавите оригиналност ; понякога наситените цветове разсейват, вместо да имат ефект.
Открояване на тонове за по-голяма дълбочина

Визуално отделих облития със слънце камък от по-светлите тонове на заден план, боядисвайки по-малко важните зони със студени нюанси.

Един от най-простите принципи на теорията на цветовете е, че топлите тонове визуално изглеждат по-близо, а студените – по-далеч. Тази тенденция е подобна на принципа на светлината и сянката, според която погледът на човек пада предимно върху топлите нюанси по същия начин, както пада върху светлината. По този начин е по-ефективно да използвате светли и топли цветове, за да насочите окото, а сенките и студените цветове, за да го „отблъснете“ далеч и далеч от по-малко интересните области. Като добавите дори малко цвят към определени области, можете драматично да повлияете на тяхното присъствие в рамката, помагайки да компенсирате тоналните стойности, които се противопоставят на определена идея. Например, придаването на светла зона на хладен оттенък ще помогне да се смекчи, без да се жертва желаният тонален контраст.
В повечето ситуации обаче снимките все още изглеждат по-добре, когато сенките са хладни, а акцентите са топли. Това разделяне на цветовете помага да се разграничат по-добре тоновете и да се създаде повече дълбочина. Докато някои снимки не улавят поради претоварване на цвета, други – поради недостатъчна пълнота. Примерите включват снимки с характерни цветни тонове, атмосферни снимки и сцени с ограничен обхват.
Съвети за обработка
Моят подход към рисуването на зони идва от моя опит в маслената живопис, където смесих прозрачна основа с бои, постепенно наслагвайки полупрозрачни слоеве цвят, докато постигна желания резултат. Все още използвам подобна техника във Photoshop със слоеве и маски. Конкретната ми техника е малко сложна, но отнема около 15 минути, за да я демонстрирам. Въпреки това ще има отделна статия за пълно обяснение, така че просто ще кажа, че това е подобрена версия на техниката на разделено тонизиране.
Алтернативи:
- Разделено тониране в Adobe Camera Raw / Lightroom. С разумно използване на инструментите в този панел могат да се постигнат много подобни резултати.
- Използване на криви за отделни цветни канали (Lightroom и Photoshop).
- Селективна корекция на цветовете. Преместете белите към по-топли нюанси, а черните към по-студените.
Как автоматично да анализирате цветовата палитра на снимка
За първи път описах този метод през 2016 г. в декемврийското издание на бюлетина ThinkOutside . Оттогава Adobe направи някои промени в интерфейса на уеб приложение, наречено Adobe Color CC. Функционалността обаче остава същата и процесът на анализ на палитрата все още е прост. Ето как работи:
Етап 1
Отворете Adobe Color CC в браузъра си и щракнете върху бутона Импортиране на изображение.

Приложението автоматично ще открие цветното настроение, като постави пет кръга, за да представи най-често срещаните цветове във фотографията.

Стъпка 2
Ако алгоритъмът е пропуснал някои важни цветове, плъзнете кръговете до желаното място. Избраните цветове трябва да представляват гама от нюанси, които са отчетливо различни, покриват големи площи на рамката или са много ярки. Трябва да изберете доминиращите цветове и те не трябва да са тези, които Adobe Color CC е определил за вас. (Ако смятате, че имате нужда от повече от пет кръга, може би си струва да помислите за намаляване на броя на цветовете във вашата снимка.)
Стъпка 3
Сега изберете елемента Цветно колело. Същите цветове ще се появят на цветното колело, където ще видите тяхната връзка, оттенък и наситеност.

Цветовете по-близо до ръба на кръга са по-богати. На тях трябва да обърнете повече внимание. Това, което обаче няма да видите тук, е разликата по отношение на яркостта. Не забравяйте, че всеки наситен цвят ще бъде по-близо до ръба, дори и да е много тъмен. Тъй като тъмните нюанси имат доста малка „сила“ в цялостната палитра на фотографията, те трябва да покрият по-голямата част от снимката, за да се превърнат наистина в проблем.
Стъпка 4
Сега оценете палитрата, която се е образувала на цветното колело. Кръговете групирани ли са? Подравняват ли се в права линия или образуват Y-образна форма? Ако има изпъкнали кръгове, дали са от тъмни цветове или такива, които се появяват в малък брой на видни места? В идеалния случай трябва да отговорите с „Да“ и на трите въпроса.
Стъпка 5
Ако палитрата изглежда твърде разпръсната, опитайте да използвате падащото меню Change Color Harmony от лявата страна на прозореца, за да изберете различна цветова схема.

Намерете схемата с най-малко разпръснати кръгове на цветното колело и след това вижте какво можете да направите, за да коригирате цветовете на снимката и да ги преместите по-близо до желаната палитра.
Надявам се, че сте намерили нещо полезно в тази статия.
Автор: Ерин Бабник